Dzięki pozyskanym przez Powiat Świebodziński środkom z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – Polski Ład – wiosną 2024 r. rozpoczęły się prace remontowe zabytkowego obiektu, będącego siedzibą Urzędu, które miały na względzie poprawę warunków obsługi klientów oraz komfortu pracy urzędników. W I etapie prace polegały m.in.: na budowie i montażu instalacji klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych zlokalizowanych na poddaszu budynku. Równolegle ruszyły prace renowacyjno-remontowe w pomieszczeniach 4 toalet, w szczególności dla klientów Urzędu z przystosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w których stan techniczny był wysoce niezadowalający. W II etapie prac remontowych dokonano wymiany stolarki zewnętrznej, odświeżono ściany i sufity farbami emulsyjnymi w całym budynku Urzędu. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, prace zewnętrzne polegające na obróbce okien zakończą się w kwietniu 2025 r. Z XX wieku weszliśmy w XXI wiek.
Rok 2024 w liczbach:
W 2024 roku średnia stopa bezrobocia w powiecie świebodzińskim wyniosła 2,6%. Na tle województwa lubuskiego (4,5%) oraz całej Polski (5%) - wypadliśmy świetnie! Wg stanu na dzień 31 grudnia 2024 r. osób zarejestrowanych jako bezrobotne było 583. Stopa bezrobocia wyniosła 2,2%. Jednakże dopiero przepływy osób – zarejestrowania i wyrejestrowania pokazują prawdziwy obraz naszej pracy.
W okresie od stycznia do grudnia 2024 roku zarejestrowaliśmy ogółem 1774 osób bezrobotnych.
W 2024 roku wyrejestrowaliśmy 1844 osób bezrobotnych, w tym m.in.:
- z tytułu podjęcia zatrudnienia – 965 osób (w tym – podjęcia pracy niesubsydiowanej 849 osób),
- z tytułu niepotwierdzenia gotowości do pracy – 398 osób bezrobotnych.
Aktywizacja osób bezrobotnych i wsparcie przedsiębiorców to nasza misja.
Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzinie skierowali na staż 141 osób bezrobotnych, w celu nabycia nowych umiejętności, zdobycia doświadczenia zawodowego, z czego 10 osób młodych do 30 roku życia zostało skierowanych na staż pilotażowy w związku z działalnością Punktu Doradztwa dla Młodzieży oraz realizacją projektu „Czas na Młodych – działaMY!". Stypendia stażowe finansowane były ze środków Funduszu Pracy, środków unijnych na lata 2023-2025 w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z powiatu świebodzińskiego (I)" OŚ PRIORYTETOWA 6 FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA WSPARCIE OBYWATELI – RYNEK PRACY PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA LUBUSKIEGO 2021-2027, ze środków Rezerwy Funduszu Pracy na realizację zadania pn. „Czas na Młodych – działaMY!" oraz z dwukrotnie pozyskanych w drugiej połowie 2024 r. środków w ramach rezerwy Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych zamieszkujących obszary wiejskie naszego Powiatu, osób bezrobotnych z niskimi kwalifikacjami oraz osób bezrobotnych do 30 roku życia. W 2024 r. wsparcie w postaci wyposażenia stanowiska pracy oraz prac interwencyjnych cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. 11 osób bezrobotnych znalazło stabilne zatrudnienie w ramach wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy, a 19 osób w ramach prac interwencyjnych. Kolejne 4 osoby pozyskały pracę w ramach dofinansowania kosztów zatrudnienia w Domach Pomocy Społecznej, natomiast 2 osoby w ramach dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia. 2 młode osoby do 30 roku życia swoją przyszłość związały z dużymi aglomeracjami miejskimi, dającymi większe możliwości zawodowe i samorozwoju i w ramach bonu na zasiedlenie podjęły zatrudnienie poza granicami naszego powiatu. 47 osób zdecydowało się wziąć swoją przyszłość we własne ręce i rozpocząć pracę na swój własny rachunek, korzystając ze wsparcia tut. Urzędu, jakim są środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Część z nich po latach pracy na etacie postawiła na pracę u siebie J bądź postanowili spełnić swoje marzenie o samozatrudnieniu i przekuć pasję lub lata w zawodzie we własny mikrobiznes.
Od początku roku, poza normalnym tokiem pracy i obsługą klientów Urzędu, działo się dużo. Oto kilka przykładów naszych aktywności:

LUTY
W lutym 2024 r. PUP w Świebodzinie przy udziale WUP w Zielonej Górze zorganizował spotkanie dla swoich klientów dotyczące predyspozycji zawodowych. Przez predyspozycje zawodowe rozumie się posiadanie wrodzonych skłonności, które umożliwiają wykonywanie konkretnej profesji. Odkrycie swoich predyspozycji pozwala kształcić się w wybranym kierunku, bądź podjąć zatrudnienie adekwatne do posiadanych zdolności i talentów.

MARZEC
W marcu 2024 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z radnymi Młodzieżowej Rady Powiatu Świebodzińskiego w celu przybliżenia możliwych form wsparcia, jakie w swej ofercie posiada Urząd, w szczególności nowopowstałego Punktu Doradztwa dla Młodzieży.
MAJ
W maju 2024 r. w siedzibie Urzędu odbyło się spotkanie realizowane w ramach projektu „Umiejętności tworzą możliwości". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w kształtowanie oferty szkolnictwa zawodowego oraz w zakresie uczenia się przez całe życie, a także osób korzystających z tej oferty, tj. przedstawicieli: Starostwa Powiatowego w Świebodzinie, Gminy Świebodzin, Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzinie, Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie, Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świebodzinie, firm Rotometal DBN Sp. z o.o. oraz Ikea Industry Zbąszynek.

CZERWIEC
W czerwcu w naszym Urzędzie można było spotkać się z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze, a zainteresowane osoby mogły uzyskać informacje na temat naboru do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Zawodowej Służby Wojskowej, Terytorialnej Służby Wojskowej oraz Aktywnej Rezerwy.

WRZESIEŃ
W ramach projektu „Czas na Młodych – działaMY!" 20 września 2024 r. w partnerstwie
z Lubuską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Zielonej Górze zorganizowaliśmy Targi Pracy i Edukacji pn. „Młodzież – Praca – Przyszłość" w budynku Warsztatów Szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie. Na Targach 24 wystawców prezentowało swoje oferty, w tym lokalni przedsiębiorcy, instytucje rynku pracy oraz służby mundurowe. Pracodawcy i osoby poszukujące pracy w luźnej, nieformalnej atmosferze mogli porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach. Natomiast młodzież mogła zapoznać się z ofertą szkół na kilka miesięcy przed ostatecznym wyborem swojej ścieżki edukacji. Założeniem przedsięwzięcia było dotarcie do jak największej liczby osób bezrobotnych, również tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej. Frekwencja była ogromna.

GRUDZIEŃ
16 grudnia 2024 r. po raz 4 odbyło się spotkanie Partnerów Lokalnego Rynku Pracy organizowane przez nasz Urząd. W spotkaniu uczestniczyli Przedsiębiorcy, Pracodawcy, przedstawiciele urzędów oraz Doradcy Zawodowi. Pracownicy naszego Urzędu omówili sytuację na powiatowym rynku pracy oraz przedstawili ofertę skierowaną do Pracodawców zarówno w zakresie aktywnych form wsparcia, jak również zatrudnienia cudzoziemców. Wstępnie podsumowano projekt pilotażowy „Czas na młodych – działaMY!"
Pan Piotr Natkański z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przybliżył ofertę skierowaną do Pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych Pani Marzena Puto opowiedziała o korzyściach płynących
z przynależności do Cechu oraz zwróciła uwagę na problem przygotowania zawodowego młodzieży. Przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze opowiedziały
o budowanej sieci doradców zawodowych w ramach projektu „Umiejętności tworzą możliwości". Pan Jarosław Wendorff zaprezentował korzyści z przystąpienia do Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej największego w południowej części województwa stowarzyszenia przedsiębiorców. Spotkanie zdominowała burzliwa dyskusja na temat wsparcia osób młodych w wyborze ścieżki zawodowej. Zastanawialiśmy się, jak dotrzeć do młodzieży, by nie zostali osobami bezrobotnymi. Aby wykorzystać ich potencjał dla dobra wspólnego – na nasze lepsze jutro.
Kolejne spotkanie Partnerów Lokalnego Rynku Pracy – za rok!